En tehlikeli mesleği gelecekte ne bekliyor?

Bu sabah kahvaltı haberlerini izlerken kızım Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliye haberine ilişkin saf ve acı yorumunu paylaştı. Geçtiğimiz günlerde okullarında tehlikeli meslekler ile ilgili bir çalışma yapmışlar. Pilot, sekreter, şoför, sanatçı, mühendis,ressam, gazeteci… tehlike algılarına göre sıralasınlar istemiş öğretmen. İlk sıraya gazeteciyi koymuş çocuklar.Kızım da bunu hatırlayarak en tehlikeli mesleklerin başında gazeteciliğin geldiğini bu haberin de bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Çocukların algısını, meslek seçimlerini etkileyebilecek çok önemli sosyolojik olaylar yaşıyoruz. Türkiye’de gazeteci olmak bunlardan biri.

Kızıma ilk başta bir yanıt veremedim ama gün boyunca düşündüm. Eğer kendisi ya da kendisi gibi gazeteciliği tehlikeli bir meslek olarak gören bir arkadaşı, bir gün gazeteci olmayı hayal ederse bu yaşananlar cesaretini kırmasın istiyorum ve buraya not düşüyorum.

İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları listesinde Gazete, mecmua yönetim yerleri, yayın evlerinde yapılan işler az tehlikeli işler sınıfına giriyor. Bunun ileride çok tehlikeli sınıfına girmemesi için hepimizin anlaması gerekenleri ve önümüzdeki 100 yılın meselesini yine bir gazeteci/yazar bize söylüyor:

Ece Temelkuran: İnsanlığın Büyük X’i

Temelkuran Bizi İnsanlığın büyük X’i üzerine düşünmeye itiyor. Hayal edin, kendi küçücük dünyamızda örneğin diyelim ki işyerimizde aşağıdaki değerler yükselse hayat nasıl değişir?

Rekabet yerine dayanışma
Hırs yerine yaşam coşkusu
Sahip olmak yerine OLmak
Korku değil Sevgi
Ama en önemlisi Tek başına değil hep beraber

Sosyalizm çok tehlikeli işlerin ortadan kalkması için ne önerebilir, bunu anlamak İK’da inovasyon olabilir.

Gazetecilik mesleğine ilişkin nelerin değişebileceğini ise bize teknolojinin ve insanın insan ile olan iletişiminin büyük dönüşümü söyleyecek.

2025’te gazetecilik nasıl olacak konusunda 4 senaryo sunan bir rapor geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Gazeteciliğin geleceği ile ilgili senaryolarda ortak olan şey haberin okunan değil, kullanıcılar tarafından deneyimlenen bir olgu olarak karşımıza çıkması.

Aynı rapora göre 2025’te gazeteci kalmayı/olmayı düşünenler hangi niteliklere sahip olmalı sorusu ise şöyle yanıtlanıyor:

Gazeteciler;

  • Sürekli gelişen teknolojik aletleri habercilik alanında kullanışlı hale getirebilmeli, bu araçları kullanabilmeli, internet platformlarındaki kullanıcıların alışkanlıklarını çok iyi analiz edebilmeliler.
  • Üstün analitik yeteneğe, özgün bir sese, ileri düzeyde içerik geliştirme ve düzenleme becerisine sahip olmalılar. Ancak bu şekilde kendilerini diğerlerinden ayırabilirler.
  • Veri analizi üzerine çalışmalılar. Program ve algoritma geliştirme konularında en azından temel bilgilere sahip olmalılar. Gazetecilik yeteneklerinin yanı sıra multimedya içerikler üretebilecek teknik bilgilere sahip olmalılar.
  • Topluluk tartışmaları organize edebilecek ve yönetebilecek entelektüel birikime sahip olmalılar. Kendilerini okurlardan soyutlamamalılar.
  • Tek başlarına zenginleştirdikleri bir içeriği farklı platformlar için birden fazla formatta hazırlayabilmeliler.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s