Neden çalışıyoruz ?

İnsanların yaşamak için çalışmaktan, bir sosyal statü olarak çalışmaya geçtikleri günden beri yapılan iş, insanların kimliğini etkileyen çok önemli bir olgu.

Çalışmanın mutluluğu ve sıkıntısı* adlı kitabında ünlü filozof Alain De Botton İnsanların kendilerini işleriyle var ettikleri, tanımladıkları günümüz dünyasında insanların işleriyle ilişkilerinin de çok önemli olduğuna dikkat çekiyor ve şunu vurguluyor “ Eskiden biriyle tanıştığınızda onu tanımak için anne babasının kim olduğunu, nerede oturduğunu sorardınız. Şimdi tanışırken ilk soru “ne iş yapıyorsun?” ya da “nerede çalışıyorsun?” oluyor.”

Kısaca, işimiz bugün kimliğimiz üzerinde taşıdığımız, kim olduğumuzu anlatan önemli bir işaretimiz.

Yapılan araştırmalara göre  insanlara hayallerindeki iş sorulduğunda çoğunluk 2 yanıt üzerinde yoğunlaşıyor.  Kafe açmak ve bahçıvanlık.

Çoğumuz bir kafe açma fikrini değerlendirmişizdir. Sosyal çevremizde bunu denemiş en az 1 arkadaşımız vardır. Botton, bunun arkasındaki temel içgüdümüzün çocukluktan kalma olduğunu söylüyor.

Çocuklarınızı, yeğenlerinizi, arkadaşlarınızın çocuklarını düşünün. Size bir şey uzattıkları (bir kağıt parçası, küçük bir top, elindeki oyuncak) ve sizin o uzatılan şey sanki dünyanın en kıymetli mücevheriymiş gibi davrandığınız, kocaman bir gülümseme, hayret ve takdir ile onlara teşekkür ettiğiniz anı… Küçücük bir başarı karşılığında gelen o takdiri ve gülümsemeyi hatırlayın. Birbirimize bir şey verdiğimiz zaman tepkilerimizin ne zamandan itibaren denendiğini, sınandığını ve öğrenildiğini düşünün.

İşte bir kafede bir kek, yemek, çay ikram/servis ettiğinizde o hizmeti alan kişinin yüzündeki mutluluk ve sunduğu teşekkür, bizi o çocukluk anlarımıza geri götüren ve insan olarak tatmin eden ana duygu.

Bu nedenle,
hizmetkar bir ruhla/kalple içtenlikle paylaşan,
veren, sadece almaya odaklanmayan,
teşekkürü, duygusal tatmini çok hızlı geri dönen,
anlamın bulunduğu işlerde insanlar bağlılıkla çalışıyor
.

Bir diğer hayal meslek bahçıvanlık. Bu neden diye sorduğumuzda, “insan çalıştığı yerde sınırlarının belli olmasını ve ektiğinin büyüdüğünü ve hatta onu biçtiğini görünce mutlu oluyor” yanıtını alıyoruz. Süreci ve zorlukları o bahçe çerçevesinde yaşamak istiyor. Yaratıcılığını orada o biricik alanda dağılmadan göstermek istiyor.

O halde sorumuz şu: İşyerlerimizi nasıl bir kafe ya da bahçeye dönüştüreceğiz? Biraz daha somutlaştıralım.

Çalışanlarımızın aşağıdaki sorulara ne yanıt vermesini istiyoruz?

1. Ne için, hangi amaçla buradayım?
2. Burada hangi sonucu elde ediyorum, hangi sonuca ulaşmak istiyorum?

Bu iki basit ama etkili soruya birlikte vereceğiniz yanıtlar çalışanlarınızın performansı ile potansiyeli arasındaki boşluğu doldurmada yardımcı olacaktır.

Bugün şirketler vizyon misyon tanımlarının ötesinde amaçlarını (PURPOSE) yayınlamaya başladılar. Belirlenecek bu amaç ilk sorunun otomatik yanıtını getirecektir. Bu sadece çalışanlar için değil müşteriler için de önemli olacaktır. Bu amacın çalışanlar tarafından içselleştirilmesi, şirketin varlık nedeni olan müşterilere iletilme aşamasını kolaylaştıracaktır.

Marka elçisi çalışanların müşteri deneyimine katkısı yeni bir konu değil. Şirketler her geçen gün çalışanlarına etkili marka elçileri olabilmeleri için daha fazla bilgi ve kaynak sağlamalı. Gallup araştırmasına** göre çıkan sonuçlarda Liderlerin çalışanların davranışlarını ve hizmet şekillerini marka vaadi ile aynı çizgide buluşturma konusunda sorumlulukları olduğunu görüyoruz. Sonuçlar bunun için hala yapılacak şeyler olduğunu kanıtlıyor.

gallup

Çalışanları bu sorulara net yanıt verebilen şirketlerin az olmadığını Kültürün Stratejiyi sabah kahvaltısında hala yediğine güzel bir örneği Slideshare üzerinden takip etmek mümkün.

#culturecode hastagi ile açılmış bu sayfada***yüzlerce şirket özünde ne olduğunu anlatıyor.
Kaynak:

* Alain de Botton, Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Sel Yayıncılık, 1998

** http://businessjournal.gallup.com/content/163196/getting-employee-customer-encounter.aspx#2

*** http://www.slideshare.net/tag/culturecode

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s