Meşgulüm gelemem boşuna bekleme* ve Başarı için yeni formüller, çünkü çok meşgulsen başarı da sana gelemez çekirge!

Hepimiz meraklıyız. Yaratıcıyız. Birbirimize bağlıyız. Halen yazılmakta olan büyük bir hikayenin parçasıyız. Çoğunlukla bunları unutuyoruz, çünkü çok meşgülüz. Yoğun olmak bir yaşam biçimi haline geldi. Yapacak çok şey var ama zaman yetmiyor. O halde önce zamanda neredeyiz onu görelim :

Büyük Tarih Projesi : http://www.youtube.com/watch?v=yPe6zjeccjs

Artık kime sorsanız çok meşgul. Öyle ki işin varsa meşgulsündür. Meşgul değilsen gerçekte çalışmıyorsundur. Zamanda nerede olduğumuzu yukarıdaki kısa film anlattı sanırım. Zamanda bu noktaydaysak aceleyle “meşgul” görünmenin onurlandırılması artık durdurulmalı. Sahip olduğumuz olacağımız tek başarı şu anda.

Formül 1: Geçmiş ya da gelecek değil sadece şimdi burada (ingilizcesi de havalı here & now) olarak başarılı olabilirsiniz.

Çok meşgul olmak nasıl bir şey diye googlelayınca karşılaştığım manzara beni düşündürüyor. Google’a meşgul kadın ve  adam yazınca gelen resimlere bir bakın. Kadının yaşam içindeki farklı rolleri ve kendini amansızca paralaması. Erkek dünyası ise masa başında yoğun. Bu anlamda kendi özel alanlarını ayırabildikleri için saygı duymak mı lazım, ortak yaşama angajmanlarını arttırmak mı lazım, düşünelim.
Bu resim tam da beni anlatıyor diyen kaç kişi var?

mesgul

Sadece bedenlerimiz değil zihinlerimiz de çok ama çok meşgül. Başınızın içinde sürekli sizinle konuşan sadece yürüyüşe çıktığınızda size muz aldırıp eve döndüren, akşam kafayı yastığa koyduğunuzda “ah o maile şöyle yanıt verecektin” diyen, heşeyi ama herşeyi kendi parallel evreninizde size sil baştan yaşatan o susmak bilmek ses var ya… İşte 2. formül geliyor.

Formül 2: O Sesi ne kadar susuturabilirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz.

Bir örnekle açıklayayım :

Arianna Huffington 1950 doğumlu yunanlı amerikalı yazar ve gazeteci.arianna

Kurucusu olduğu Haber sitesi The Huffington Post’u AOL 2011 yılında 315 Milyon Dolara satın aldı. Bu satınalma ile birlikte kendisi Huff Post’un Başkanı ve Medya Grup Baş Editörü oldu. 2014’te Forbes’un dünyaya yön veren 100 kişi listesinde dünyanın en güçlü 52. Kadını seçildi.

2007 6 Nisan sabahı evindeki ofisinde kanlar içinde yerde yatarken bulundu. Yürürken düşmüş kafasını masasının kenarına çarpmış gözü kesilmiş ve çene kemiği kırılmıştı. Düşme nedeni “tükenmiş” olmaktı.

2014 yılında yayınladığı THRIVE adlı çok satan kitabında “ Düştükten sonra kendime şu soruyu sordum? Başarı böyle bir şey mi? bu istediğim hayat mı? Haftada 7 gün Günde 18 saat çalışıyorum, bir işi yeniden inşa ediyorum, yatırımcıları ikna ediyorum. Time’ın Dünyanın en etkili 100 insanı listesindeyim fakat farkettim ki hayatımı kontrol edemiyorum. Geleneksel başarı ölçütleri olan güç ve para konusunda çok başarılıyım. Ama başarılı bir hayat sürmüyorum. O halde başarıyı yeniden tanımlamalıyım.” diye yazmıştı.

Arianna Huffington, Başarıyı yeniden tanımlamak için 3. Ölçüt sunuyor bize:

thriveTHRIVE’IN Türkçe karşılığı ne olsa güzel olur diye düşündüm. İngilizcede çocuklar ya da bitkilerin gelişimi için kullanılıyor. Kelimenin içinde mutlaka iyi olma hali “well” ve “virgous” güçlü kuvvetli olma da var.
Bizdeki serpilmek kelimesi bu anlamda ilk kısmı karşılıyor ama içine iyi olma ve gücü nasıl ekleyeceğimizi belki bir sonraki yazıda ele alırız.

*Sibel Alaş’ın epey eski şarkısı. Özellikle Herkes bazen birazcık meşgül..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s