Dil ve Birliktelik / Yetişkin İletişimi

Zorluklarla dolu günlerden geçiyoruz. Eminim hepimiz kendimiz için pek çok şeyi düşündük, değerlendirdik. Nasıl bir ortamdayım, nasıl bir ülkedeyim, nasıl seçimler yapmalıyım? İnsanın en büyük gücü olan “doğru olanı, zamanında tercih etmenin” “yanlış gidene dur demenin” sonuçlarını toplumca gördüğümüz, yaşadığımız günler. Bu zaman zarfında dil ve birliktelik kavramları üzerine çok düşündüm.
Tüm bu söz, toz dumanı içinde iletişimin önemini  Yunus Emre’nin şu sözleri ile hatırladım:

Keleci bilen kişinin yüzünü ağ ede bir söz
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz
Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı

Arkadaşlık, aile, okul, iş yeri, grup, dernek, topluluk, toplum için en önemli konunun iletişim olduğunu düşünüyorum. Sözü, yazıyı doğru bilip kullanamadığımız zaman içinde bulunduğumuz her toplulukta çözmemiz gereken problemler olacaktır.

Kendi diliniz nasıl, takımınızın dili nasıl? Eleştirel mi, destekleyici mi, açık mı, dürüst mü, pozitif mi, heyecanlı mı, ilham verici mi, sürükleyici mi? Hangi dili seçeceğimiz kim olduğumuz ile ilgili de pek çok ipucu barındırıyor.

İletişim şekillerimizi derinden etkileyen bir konuyla geçen yıl katıldığım bir eğitimde karşılaştım.Transaksiyonel analiz içindeki ego durumlarımız (Ebevyn, Yetişkin, Çocuk) üzerinden kurduğumuz her cümle, oluşturduğumuz her transaksiyon yaşamdaki yerimizi, ilişkilerimizde sergilediğimiz tutumları ve benliğimizi gözler önüne seriyor. Buradaki dengeyi anladıkça yaşamın daha az kırılıp döküleceği bir tarz yakalamak mümkün.

“Yetişkin iletişimi” kurmanın esaslarına ilişkin güzel bir kaynak kitap önereceğim.
Ben OK’im, Sen OK’sin.

OKUYAN-Ben-Ok-im-Sen-Ok-sin-Thomas-A-Harr__99486566_0

Akıl, mantık sağduyu ve veriye dayalı, pozitif destekleyen iletişimin olduğu topluluklarda gelişim, yaratıcılığa bağlı yenilikçilik de mümkün olabiliyor.

Seçtiğiniz iletişim tarzını tekrar düşünerek, ilişkide olduğunuz her toplulukta şu dört sorunun yanıtına göre ilişkinizin sağlığını sınayabilirsiniz :

1. Hangi ortak değerlere sahibiz?
2. Problemleri birlikte nasıl çözüyoruz?
3. Birbirimize nasıl şefkat gösteriyoruz?
4- Birlikte nasıl eğleniyoruz?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s